Jak wybrać odpowiedni kurs doszkalający dla nauczycieli jogi?

utworzone przez | 27 01 2025 | Kursy i szkolenia | 0 komentarzy

Joga może być jedną z pasji, której oddajemy się kilka razy w tygodniu – i to już coś. Za bezpieczne ćwiczenia fizyczne i naukę bycia tu i teraz będzie nam wdzięczne zarówno nasze ciało, jak i umysł. Tymczasem wiele osób, które rozpoczęły praktykę jogi, dostrzegają w niej coś znacznie więcej – sposób na harmonijne, wypełnione pokojem, satysfakcjonujące życie w zgodzie z sobą i ze światem. Takie osoby często decydują się na odbycie kursu nauczycielskiego, dzięki któremu dobrem, jakiego sami doświadczają, mogą się fachowo dzielić z kolejnymi ludźmi. Chcesz zostać nauczycielem jogi? A może już nim jesteś i poszukujesz kursów doszkalających? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, wybierając z bogatej oferty szkoleniowej.

Dla kogo przeznaczone są kursy nauczycielskie?

Zasadniczo można mówić o dwóch grupach osób, dla których przeznaczone są nauczycielskie kursy jogi. Pierwszą grupę stanowią osoby praktykujące od dłuższego czasu i nie mające większych problemów z przyjęciem i utrzymaniem asan, z osiągnięciem wyciszenia czy z pozostawaniem w stanie medytacji. Dzięki odbyciu kursu mogą oni przekazywać dalej zdobytą wiedzę i umiejętności, poprawiając życie kolejnych ludzi, a jednocześnie zdobyć stałe lub dodatkowe źródło utrzymania.

Druga grupa to te osoby, które odbyły już co najmniej jeden kurs nauczycielski jogi i tym samym są nauczycielami, ale chciałyby się doszkolić – np. w zakresie praktykowania i nauczania innego stylu jogi albo prowadzenia zajęć dla specyficznych grup kursantów (np. dla dzieci, dla kobiet w ciąży, dla seniorów).

Czym się kierować przy wyborze nauczycielskiego kursu jogi?

W związku z rosnącą popularnością jogi w Polsce, coraz więcej podmiotów oferuje zarówno zajęcia, jak i kursy nauczycielskie. Nie zawsze jednak pierwsze ogłoszenie, które wpadnie nam w oko, będzie najlepszym rozwiązaniem. Dokonując wyboru trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników.

Przede wszystkim sprawdź, kto prowadzi kurs. Powinna to być osoba lub osoby posiadające  odpowiednie uprawnienia, takie jak KRI (Kundalini Research Institute) w przypadku jogi kundalini. Zorientuj się również, ile zajęć teoretycznych i praktycznych obejmuje kurs – oczywiście im więcej, tym lepiej! Upewnij się, że po ukończeniu kursu otrzymasz oficjalne zaświadczenie – certyfikat uprawniający do nauczania jogi.

Przeczytaj też  Jesteś świeżym psychologiem i chcesz być lepszy? Znajdź szkolenia psychologiczne

Co istotne, kurs nauczycielski może się odbywać zarówno w formie w pełni stacjonarnej, jak i częściowo online. Ta druga opcja jest szczególnie interesująca, ponieważ nie musimy regularnie pojawiać się w wyznaczonym miejscu, tracąc czas na dojazdy. Kurs nauczycielski online musi jednak uwzględniać również spotkania na żywo, podczas których odbywać się będą intensywne ćwiczenia w grupie.

Czy kurs na nauczyciela jogi kończy się egzaminem?

Podobnie jak w przypadku innych form edukacji, również kurs nauczyciela jogi powinien zakończyć się egzaminem sprawdzającym zarówno zdobytą wiedzę, jak i umiejętności praktyczne. Najczęściej aby zaliczyć kurs, uczestnik musi spełnić kilka kryteriów.

Kluczowy jest udział we wszystkich zajęciach i przerobienie całego materiału (przekazywanego w formie wykładów albo dostępnego na platformie szkoleniowej). Dobre szkoły jogi będą również zwracały uwagę na systematyczną, codzienną pracę, stanowiącą nieodzowny element jogicznego stylu życia. Kursant może być zatem poproszony o wykonywanie zadań domowych czy o prowadzenie dzienniczka praktyk.

Najlepszym sposobem na zweryfikowanie tego, czy kursant będzie dobrym nauczycielem, jest przeprowadzenie własnej serii zajęć, którym dyskretnie przyglądają się egzaminatorzy. Niektóre szkoły jogi preferują natomiast formę uniwersytecką – czyli egzamin z pytaniami albo obronę pracy.

Do czego przyda się certyfikat nauczyciela jogi?

O tym, co zrobisz po zaliczonym kursie doszkalającym, zadecydujesz sam. Dzięki certyfikatowi zdobywasz uprawnienia do prowadzenia zajęć w którejś z istniejących szkół jogi, jak i do założenia własnej firmy w tej ciekawej, inspirującej branży.

Część osób robi jednak kurs bardziej dla siebie – aby jeszcze głębiej zrozumieć podejmowane praktyki i odczuć jedność ciała, umysłu oraz ducha. To, jak pokierujesz dalej swoim jogicznym rozwojem czy karierą, zależy zatem wyłącznie od twoich preferencji.

Nie ulega wątpliwości, że nauczyciele jogi są dziś poszukiwani. Coraz większa część społeczeństwa próbuje odnaleźć siebie w codziennej gonitwie – a joga jest przecież najlepszą do tego drogą. Możesz być zatem pewien, że ofert dla nauczycieli jogi nie tylko nie zabraknie, ale wręcz będą one coraz bardziej interesujące.

Przeczytaj też  Jesteś świeżym psychologiem i chcesz być lepszy? Znajdź szkolenia psychologiczne

Magdalena Nowacka

Nazywam się Magdalena i jako redaktorka naczelna portalu dla kobiet z pasją tworzę przestrzeń pełną inspiracji, wsparcia i praktycznych porad. Dbam o to, aby każda czytelniczka znalazła tu treści, które odpowiadają jej potrzebom – od zdrowia, przez rozwój osobisty, po najnowsze trendy. Wierzę, że siła tkwi w autentyczności, dlatego wraz z zespołem tworzymy artykuły, które wspierają kobiety w odkrywaniu siebie, realizacji pasji i odnajdywaniu harmonii w codziennym życiu.