Wyniki oceny prezentacji 5. edycji Programu INNaczej

Przedstawiamy wyniki 5. edycji Programu Innowacji Społecznych INNaczej. W tej edycji uczestnicy i uczestniczki programu swoimi innowacjami odpowiadali na hasło projektowe “DZIAŁAJ INNACZEJ”.

Program jest także innowacją, z każdą edycją wprowadzamy zmiany, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby innowatorek i innowatorów społecznych. Osoby uczestniczące w tej edycji wzięły udział w półrocznym Inkubatorze Innowacji Społecznych, w którym pod czujnym okiem i wsparciem zespołu eksperckiego następowała praca nad zgłoszonymi pomysłami. Odbyło się 12 warsztatów, ponadto innowatorzy i innowatorki zostały objęte indywidualnym wsparciem przez opiekunki projektów (facylitacja).

Do prezentacji przed Komisją Konkursową przystąpiło 8 inicjatyw:

 1. Przywitanie dziecka w rodzinie” – Milena Wolak
 2. Roztańczone szprychy” – Karina Kocieniewska, Karolina Kneba, Julita Dubowska
 3. Masterki – gra o cyklu” – Aleksandra Trościankowska, Dominika Suprun-Lachowicz, Monika Palka, Dorota Kopczyńska, Zuzanna Kulczyńska
 4. Włącz emocje” – Żaneta Aniśko
 5. “Dobrostan” – Agata Hofman, Sandra Grobelska, Filip Tłustochowicz, Jan Hofman, Zuzanna Hofman
 6. Witamy” – Maria Shashorina
 7. BiS – Bezpieczeństwo Seniora w Sieci” – Anna Grabowska, Leszek Miotk
 8. Gdański Tydzień Praw Zwierząt” – Rozalia Ekiert, Janina Repeka, Jakub Nowicki, Malwina Brzezińska

Wszystkie osoby pracowały w ramach Inkubatora Innowacji Społecznych INNaczej nad swoimi pomysłami tworząc prototyp gotowego rozwiązania, by na koniec zaprezentować je przed Komisją Konkursową. Eksperci i ekspertki wspierali inicjatywy między innymi w badaniu potrzeb, rozwoju projektów przez budowanie marki i marketing, finansowanie innowacji, aż po skuteczne prezentacje. W całym procesie ważne było także spojrzenie eksperckie facylitatorek dotyczące innowacji społecznych, włączania różnych grup społecznych, animowania środowisk lokalnych, dostępności i perspektywy Urzędu Miasta Gdańska m.in. na realność proponowanych rozwiązań, zmiany społecznej w Mieście.  Dzięki tak zaprojektowanemu wsparciu innowatorzy i innowatorki mogły kompleksowo przyjrzeć się swoim pomysłom. Dopracować, a w niektórych przypadkach mocno przemodelować wstępne założenia.

Wszystkie osoby biorące udział w Inkubatorze Innowacji Społecznych INNaczej zyskały wiedzę, a także mają ułożony plan do dalszego rozwoju swoich pomysłów na innowacje w formule social model canvas.

30 marca innowatorzy i innowatorki zaprezentowały online swoje pomysły przed Komisją Konkursową. Prezentujące osoby miały jedynie 5 minut na pokazanie swojego pomysłu z jak najlepszej strony, a komisja miała kolejne 5 minut na zadawanie pytań. Komisja zapoznała się wcześniej ze zgłoszonymi inicjatywami.

W składzie komisji konkursowej, która musiała dokonać bardzo trudnego wyboru byli przedstawiciele i przedstawicielki Organizatora – Miasta Gdańska, Operatora programu INNaczej – Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation oraz partnerów – Instytutu Kultury Miejskiej, Solidarności Codziennie / Europejskie Centrum Solidarności, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, Fundacji MAMYWENE oraz ekspertek.

Pod uwagę podczas oceny brano szereg kryteriów w tym przede wszystkim:

 • uzasadnienie potrzeby wdrożenia innowacji
 • jasno określona grupa odbiorców/odbiorczyń innowacji
 • zgodność projektu z celem Programu INNaczej
 • pomysłowość, innowacyjność i atrakcyjność działań
 • spójność działań z celami projektu i rezultatami projektu
 • jasno określone rezultaty
 • finanse inicjatywy

Poniżej przedstawiamy ostateczną decyzję komisji konkursowej. Wszystkie osoby zakwalifikowały się do drugiej części Programu jaką jest Fundusz Innowacji Społecznych INNaczej. Jest to wyjątkowa edycja, ponieważ wszystkie przedstawione innowacje zostały nagrodzone przez Komisję! 

 • Masterki – gra o cyklu” – Wsparcie merytoryczne, organizacyjne oraz grant 10 000 zł.
 • Roztańczone szprychy” – Wsparcie merytoryczne, organizacyjne oraz grant 10 000 zł.
 • Gdański Tydzień Praw Zwierząt” – Wsparcie merytoryczne, organizacyjne oraz grant 10 000 zł.
 • Przywitanie dziecka w rodzinie” – Możliwość dalszego rozwoju pomysłu przy wsparciu Operatora programu.
 • Włącz emocje” – Możliwość dalszego rozwoju pomysłu przy wsparciu Operatora programu.
 • Witamy” – Możliwość dalszego rozwoju pomysłu przy wsparciu Operatora programu.
 • “Dobrostan” – Możliwość dalszego rozwoju pomysłu przy wsparciu Operatora programu.
 • BiS – Bezpieczeństwo Seniora w Sieci” – Możliwość dalszego rozwoju pomysłu przy wsparciu Operatora programu.

Gratulujemy!

INNaczej, to program Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska, którego operatorem już po raz czwarty jest Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation. Nadrzędnym celem Programu jest poprawa jakości życia mieszkańców i mieszkanek Gdańska, poprzez wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć, dotyczących polityki społecznej. Dlatego INNaczej koncentruje się na edukowaniu
i wzmacnianiu kompetencji innowatorów i innowatorek społecznych poprzez naukę w działaniu. Ponadto służy finansowaniu inicjatyw, które pomogą rozwiązać rzeczywiste wyzwania społeczne, dotychczas nie podjęte lub podejmowane do tej pory w inny sposób.

Komisja konkursowa:

 • Michał Zorena, Wydział Rozwoju Społecznego Urząd Miejski w Gdańsku
 • Natalia Siuda-Piotrowska, ekspertka ds innowacji Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation
 • Aleksandra Szymańska, Instytut Kultury Miejskiej
 • Sylwia Bruna, Bartosz Rief, Solidarność Codziennie / Europejskie Centrum Solidarności
 • Alicja Żarkiewicz, Fundacja MAMYWENE
 • Barbara Blacharska, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku
 • Magdalena Skiba
 • Małgorzata Zaremba
 • Agata Ciesielska
 • Agnieszka Płoska

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w programie za zaangażowanie i chęć zmiany w Mieście. Serdecznie gratulujemy wybranym innowacjom.

Wkrótce skontaktujemy się ze wszystkimi osobami biorącymi udział w Programie, celem przekazania i omówienia informacji zwrotnej od komisji, a także zaproponowania dalszych kierunków rozwiązań.


W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu:

Alicja Żarkiewicz

koordynatorka 5. edycji INNaczej

kontakt@innaczej.pl

534 272 505

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.